С подкрепата на СМТ
На 18 септември 2024 г., сряда, ще се проведе първото издание на бизнес закуска на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН на тема “Корпоративна устойчивост и трансформиращо управление”. Тя цели да инициира разговор за бъдещето на устойчивостта на бизнеса в България и най-належащите предизвикателства, пред които са изправят най-високите нива на корпоративното ръководство у нас.
Гост на събитието е Antonio Hautle, Изпълнителен директор на UN Global Compact Network Switzerland & Liechtenstein, една от водещите Мрежи в Европа с над 350 компании – членове от 30+ индустрии. Той ще представи концепцията за трансформиращо управление и как еволюира бизнес етиката.
В последваща дискусия своята гледна точка, предизвикателства и ползи от работа по Целите за устойчиво развитие ще споделят изпълнителните директори на компании от фармацевтичния, банковия, строителния, IT и ретийл бранш.
Въпросите, които ще бъдат разгледани в локалния контекст са:
- Иновативни подходи за успешни и устойчиви бизнес практики
- Кое управление може да доведе до истинска трансформация на компаниите и какви са практическите ползи от устойчивостта? Как могат бизнесите да балансират стремежа към печалба с отговорността в развиващия се пейзаж на устойчивостта?
- Какви са предизвикателствата пред бизнеса в българския контекст и какво е бъдещето на устойчивостта у нас?
Идеята на организаторите е да предоставят завладяващата платформа на Българската мрежа за споделяне на опит и стратегии за изпълнителни директори и топ бизнес лидери, за обмен на ценна информация и насърчаване на смислени връзки.
Десетте години опит в съвместни проекти на компаниите-членове и постигнатия синергизъм на основата на общи ценности са базата за разрастването на организацията и за изграждане на капацитет отговорният бизнес у нас да интегрира устойчивостта в бизнес стратегиите си.
Антонио Хаутле е изпълнителен директор на мрежата на Глобалния договор на ООН Швейцария и Лихтенщайн. Преди това някои от ролите на г-н Hautle включваха директор на Fastenopfer и директор на администрацията на социалния отдел, щат Люцерн. Има опит в областта на философията, бизнес етиката и католическото богословие и има MBA от Университета в Женева.
За Българската Мрежа на Глобалния договор на ООН
Българска мрежа на Глобалния договор (БМГД) на ООН обединява компании, неправителствени организации и образователни институции и от основаването си през от 2011г. е най-активната организация в страната в сферата на устойчивото Развитие. Професионалната експертиза на Мрежата е градена повече от десетилетие в рамките на най-голямия световен форум за устойчивост, дефинирал понятието ESG – Глобалния Договор на ООН. Членовете на БМГД са лидери на устойчивото развитие, които утвърждават обществено-отговорното поведение на българския бизнес и съдействат за балансиране на трите стълба на устойчивостта – икономически растеж, развитие на обществото и защита на околната среда.
За Глобалния договор на ООН
Глобалният договор на ООН е най-голямата световна инициатива за корпоративна устойчивост и с повече от 23,000 членове в над 160 държави. Доброволната инициатива на бившия генералния секретар на ООН Кофи Анан обединява бизнес и неправителствени организации, академични институции, градове и агенции на ООН в глобален форум в подкрепа на устойчивия растеж и гражданското общество. 10-те принципа на Глобалния договор на ООН са насочени към прилагане на отговорни бизнес практики в сферата на правата на човека, трудовите норми, опазването на околната среда и борбата с корупцията. Седемнадесетте конкретни Цели за устойчиво развитие на ООН (ЦУР) са световна инициатива, насочена към решаване на глобални проблеми като бедност, глад, неравенство, изменение на климата и други. Целите за устойчиво развитие на ООН се стремят да постигнат баланс между икономически растеж, социално благополучие и опазване на околната среда, за да подобрят качеството на живот по целия свят и да запазят планетата за бъдещите поколения.
https://www.unglobalcompact.org/